Dane zostały wydrukowane ze strony:  

uniejów.net.pl - Informacyjny Portal Regionalny Uniejowa  
Informacyjny Portal Regionalny - Uniejów  
Uniejów  
xkubacki@tlen.pl  
 2017-04-08 10:48:29 - Uniejów gospodarzem Klubu Laureatów Konkursu „Polska pięknieje”

Uniejów w dniach 3 i 4 kwietnia był miejscem tegorocznego forum uczestników Klubu Laureatów Konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich” organizowanego od 10 lat na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Spotkania odbywają się regularnie, a ich celem jest wymiana doświadczeń w zakresie realizacji i promocji projektów turystycznych, kulturalnych i sportowych współfinansowanych z funduszy unijnych.

Nasza gmina zdobyła tytuł laureata aż dwa razy: w 2009 r. w II edycji konkursu w kategorii „Turystyka na obszarach wiejskich” za projekt „Budowa produktu turystycznego Termy Uniejów” oraz w 2013 r. w VI edycji konkursu zostaliśmy nagrodzeni w kategorii „Turystyka aktywna” za projekt „Termy Uniejów – regionalny markowy produkt turystyki uzdrowiskowej”. W 2011 r. byliśmy gospodarzem Klubu Laureatów.

Spotkanie w gronie laureatów konkursu było doskonałą okazją do zaprezentowania zmian, które w ciągu kilku ostatnich lat zaszły na terenie gminy. Do uzdrowiska w centrum Polski zjechali Goście z różnych regionów kraju: z Pomorza (Wejherowo, Police, Gdańsk), Mazur (Łękuk), Podkarpacia (Rudnik nad Sanem, Krosno, Łańcut), Lubelszczyzny (Janów Lubelski, Lublin), Małopolski (Kraków), Lubuskiego (Iłowa, Kożuchów) i Wielkopolski (Poznań). Byli wśród nich samorządowcy, menadżerowie oraz osoby związane z instytucjami kultury.

Pierwszego dnia pobytu gospodarze poprowadzili część konferencyjną z prezentacjami na temat strategii rozwoju gminy Uniejów – przez Burmistrza Józefa Kaczmarka, o działalności Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” – przez Panią Prezes Marię Pełkę oraz o tym dlaczego gmina Uniejów jest „eko” – przez Karolinę Smętkiewicz, z Działu Promocji Urzędu Miasta w Uniejowie.

Po południu odbyła się sesja terenowa „Uzdrowisko Termalne Uniejów – projekty unijne, geotermia, turystyka i historia”. W jej trakcie goście zobaczyli serce geotermalnego Uniejowa – odwiert wydobywczy oraz wnętrze ciepłowni geotermalnej. Po krótkim spacerze zwiedzili rynek z kolegiatą, a następnie przeszli do strefy turystycznej Uniejowa: odwiedzili kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów oraz XIV-wieczny Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Zwiedzanie warowni w asyście członków Bractwa Rycerskiego odzianych w średniowieczne stroje było ostatnim punktem programu pierwszego dnia konferencji. Wieczorem czasu wystarczyło gościom jeszcze na relaks w „Termach Uniejów” i wiosenny spacer po mieście.

Drugi dzień spotkania Klubowiczów obejmował część seminaryjną pt. „Okrągły stół promocji”, podczas której na początku zaprezentowane zostały europejskie przykłady projektów turystycznych nagradzanych w różnych konkursach. Prezentacja pt. „Turystyczna liga mistrzów, czyli najlepsze projekty turystyczne w Europie 2017” została przedstawiona przez Andrzeja Szoszkiewicza z firmy Smartlink, która jest założycielem i organizatorem Klubu Laureatów Konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”. Następnie Karolina Smętkiewicz z Działu Promocji UM w Uniejowie przybliżyła Gościom tematykę różnych form promocji gminy Uniejów i nasze doświadczenia w pracy nad marką uzdrowiska w prezentacji pt. „Jak promuje się Uniejów? Czy warto pracować nad marką? Jeżeli tak, to jak to zrobić sprawnie, ale dobrze?” W dalszej części spotkania głos został oddany Gościom, którzy w prezentacjach i filmach promocyjnych przedstawili swoje atrakcje turystyczne – nagrodzone inwestycje i projekty zachęcając jednocześnie wszystkich klubowiczów do odwiedzenia ich. Wśród prelegentów byli Przedstawiciele takich atrakcji turystycznych i samorządów jak m.in.: Powiat Wejherowski, Centrum Hewelianum – Gdańskie Centrum Nauki, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, Folwark Łękuk, Centrum Wikliniarstwa MOK w Rudniku nad Sanem, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Powiat Łańcucki, Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, Miasta: Lublin, Kraków, Iłowa, Kożuchów, Brama Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego) w Poznaniu.

Ostatnim punktem programu spotkania była wizyta w Uzdrowisku Uniejów Park, po którym gości oprowadził Paweł Czarnecki, kierownik obiektu.

Spotkanie laureatów odbywało się w przyjaznej atmosferze. Wszystkich klubowiczów łączy bowiem oprócz przyznanych nagród „Polska pięknieje” zaangażowanie w promocję, chęć współpracy, poszerzania wiedzy i wzajemnego dzielenia się doświadczeniami.
źródło UM w Uniejowie